Atatürk Faculty of EducationPrimary Mathematics Teacher Education

Primary Mathematics Teacher Education

Genel Bilgiler

Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü

Matematik Eğitimi Anabilim Dalı

İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı

 

        İlköğretim Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü bünyesinde 1998 yılında kurulmuş ve 1998-1999 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır. Öncelikli amacı Orta okul 5-6-7-8. sınıflarına Matematik Öğretmeni yetiştirmektir. Şimdiye kadar mezun ettiği bini aşkın öğrencinin büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı orta okullarda , kolej ve dershanelerde matematik öğretmeni veya idareci olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte  birçok mezun akademik kariyerine ilgi ve yönelimine göre yurtiçi veya yurtdışında yüksek lisans ve doktora eğitimi alarak devam etmektedir. Mezunlarımız içerisinde farklı üniversitelerde araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olarak çalışanlar da bulunmaktadır.  

      Anabilim Dalımız vizyon olarak Türkiye’nin her yerinde başarılı olacak, öğrenmeyi ve öğretmeyi iyi bilen ve bu işi severek yapan, öğretmenler yetiştirerek, eğitimin, toplumsal refaha dönüşmesine öncülük etmeyi benimsemiştir. Bu amaç ve vizyonla Anabilim Dalımız Lisans,  Türkiye' de ilk defa açılan Yüksek Lisans ve Doktora olmak üzere 3 farklı seviyede eğitim vermektedir. 

       Üniversiteye giriş sınavları ile aldığımız öğrenciler için YÖK tarafından belirlenen 4 yıllık İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı uygulanmakta olup eğitim dili Türkçe'dir. Halen anabilim dalımızda 321 öğrenci kayıtlıdır. Anabilim Dalımıza öğrenci alımları Matematik Fen 1 (MF-1) puanına göre gerçekleşmekte olup  2016 yılında  62 öğrenci kontenjanı ayrılmıştır. 2016 yılı için taban puanı 400,29 olmuştur. 0.12 Katsayı ile Yerleşen Son Kişinin Başarı Sırası 51.911'dir. Yerleşenlerin ortalama diploma notu 84,6'dır. Anabilim dalımızla ilgili güncel istatistiksel bilgilere buradan erişebilirsiniz.

         Lisans programına kaydolmayı düşünen ve halen kayıtlı öğrencilerimizin lisans yönetmeliğini dikkatlice incelemelerinde fayda bulunmaktadır. Birçok öğrenci formu, etkinlik duyuruları ve fakültemiz hakkında güncel bilgilere fakültemiz web sitesinden erişim mümkündür. 

      Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi İlköğretim Bölümü ve Anabilim Dalı öğretim görevlilerimiz tarafından verilen dersler ve danışmanlıklarla yürütülmektedir. Başvurular her yıl bir kere Mayıs-Haziran aylarında  alınmakta olup Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmektedir (Eğitim Bilimleri Enstitüsü için tıklayınız). Her iki programda da eğitimin ilk yılını ders dönemi oluşturmaktadır. Son iki yılda Anabilim Dalımızda eğitime hak kazanan öğrenci sayıları şu şekildedir:

 

İlköğretim Matematik Eğitimi Anabilim Dalı Öğrenci Kontenjanları

 

  Yıl      Lisans                   Yüksek Lisans       Doktora              Yatay Geçiş         
2015 62   12 6 10
2016 62   15 5 10

 

      Anabilim Dalımız öğrenci-öğretim görevlisi-üniversite işbirliğine ve iletişimine önem vermektedir. Bu amaca yönelik olarak her sınıf için bir öğrenci temsilcisi yine öğrenciler tarafından seçilmektedir. Bununla birlikte derslerinde başarılı, iletişim becerileri yüksek ve çalışmaya hevesli iki öğrencimiz Anabilim Dalımızda kısmi zamanlı öğrenci olarak çalışmaktadır.

Anabilim dalımızı daha iyi tanımak için Göztepe Kampüsünde yer alan Anabilim Dalımızı ziyaret edebilir, görevli öğretim üyesi ve öğretim görevlileri ile görüşebilirsiniz.

 

 

 

                        İlköğretim Matematik Eğitimi ABD Öğrenci Temsilcisi                                  

SINIF

ADI-SOYADI

 Tel

3.Sınıf

Betül ÇAKIR

05395752451

 

 

Bölüm hakkında detaylı bilgi ve ECTS kredilerini Türkçe olarak buradan bulabilirsiniz.